20 квітня – Всеукраїнський день меланоми

2018_04_20_002

Відзначення Всеукраїнського дня діагностики меланоми сьогодні проходить по всій країні за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, Української асоціації лікарів-дерматовенерологів і косметологів, Української асоціації дерматоскопії шкіри, громадської організації «СТОП меланома», а також постійного партнера пан’європейського проекту «Євромеланома» – лабораторій La Roche-Posay.

 Цього дня всі державні  медичні заклади відкрили свої двері перед усіма охочими перевірити свої родимки безкоштовно.

Згідно зі статистикою, злоякісні новоутворення шкіри на сьогодні є найбільш поширеним видом онкології. Меланома – одна з найбільш злоякісних пухлин шкіри, яка протягом першого року після встановлення діагнозу може призвести до смерті.

Лікар-онкохірург хірургічного відділення обласного онкологічного диспансеру Юрій Шевченко зазначає, що проблема меланоми актуальна у всьому світі: кількість уперше зареєстрованих випадків цього захворювання збільшується з кожним роком. У  середньому  приріст  захворюваності  за  рік  складає  5-7%. У порівнянні  з  серединою  минулого  сторіччя  захворюваність  збільшилась  на  600%. Щорічно у  світі  реєструється  понад  200 000  хворих  на  меланому, з  яких  до  одного  року  помирає  більше  70%.  В  Україні  щороку  встановлюється  діагноз  меланоми  понад  3000 хворим, зокрема у Житомирській області  біля  100  особам. Протягом  останніх  5  років  в  Україні  зареєстровано 7  випадків  вродженої  меланоми.   Смертність від меланоми в Україні дуже висока, що пов’язано не з відсутністю методів лікування, а з несвоєчасною діагностикою. Найнадійніший метод профілактики смертності від меланоми – це її раннє виявлення. Тому необхідно регулярно перевіряти свої родимки і родимки своїх близьких за системою самодіагностики АКОРД, де кожна буква має своє значення:

2018_04_20_003

Причиною  виникнення   злоякісного  захворювання  шкіри ( меланоми) у 80% є  ураження  шкіри  внаслідок  дії  надмірних  доз  ультрафіолетового  випромінювання,  який  носить  кумулятивний  характер  та  накопичується  з  роками,  пов’язаний  з  пошкодженням ДНК.

Найкращий захист від сонця — тінь. Обов’язково потрібно надівати капелюх, особливо  чоловікам, у яких є залисини (тим більше лисих). Саме в цих місцях найчастіше з’являються ракові пухлини.  Необхідно пам’ятати про шкоду безконтрольної засмаги не тільки на курортах, а й на дачних ділянках. Кожна людина має право вибору, але потрібно знати, що солярій  також збільшує ризик розвитку раку шкіри.

Дуже важливо берегти дітей від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання, розповідати про правила поведінки на сонці. Адже ризик розвитку раку шкіри формується в перші роки життя. Тому  усього кількох випадків обгоряння на сонці в дитинстві достатньо для того, щоб людина опинилася в групі ризику розвитку злоякісних новоутворень на шкірі. Статистикою доведено, що два і більше сонячних опіків у дитинстві підвищують ризик появи меланоми в дорослому віці в рази.  

Дорослі  також повинні пам’ятати, що  для немовлят і маленьких дітей найкращий захист — не перебувати на сонці. Необхідно обмежити прогулянки  малюків на вулиці тільки годинами найменш активного сонця — вранці та ввечері;

• обов’язково надягати їм головні убори, краще з полями. Діти охочіше їх носитимуть, якщо вони їм подобаються;
• якісні сонцезахисні окуляри ідеально підходять для захисту очей;
• рекомендується використовувати сонцезахисні засоби з факторами захисту вище 30, які захищають від впливу УФ–A і УФ–B променів і стійкі до впливу води;
• оглядати шкіру своєї дитини навесні та восени;
• постаратися запам’ятати вроджені родимки дитини і обов’язково контролювати нові;
• намагатися відвідувати дитячого дерматолога не рідше одного разу на рік.

До групи ризику щодо меланоми входять світлошкірі люди, з сірими і блакитними очима, світлим, русявим, особливо рудим волоссям, з безліччю ластовиння. Сюди можна зарахувати також тих, у кого понад 100 родимок на тілі, більше ніж п’ять великих опуклих родимок — диспластичних невусів. Підвищується ризик також у пацієнтів старшої категорії – після 60 років, особливо серед чоловіків.

Хронічне  травмування  родинок  одягом також призводить  до  переродження  останніх  у  меланому  в  15%. Фактор спадковості відіграє  теж важливу роль.

Повністю запобігти переродженню родимки не можливо. Але знизити ризик захворіти на меланому або інший рак шкіри абсолютно реально. Зменшити ультрафіолетове навантаження на відкриті ділянки шкіри. Не допускати постійного травмування родимок. Своєчасно звертатися до фахівців, щоб видалити родимку, яка змінилася. І не забувати слова АКОРД для самодіагностики.